نمک‌آبرود

از دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
تله‌کابین نمک‌آبرود

نمک‌آبرود شهرکی گردشگری و ویلایی است در استان مازندران ایران. این شهرک دارای خط تله‌کابینی به نام تله‌کابین نمک‌آبرود است.

شهرک نمک آبرود بین راه چالوس به تنکابن در 12 کیلومتری چالوس قرار دارد و به بنیاد مسنضعفان تعلق دارد.

تاریخچه نمك آبرود[ویرایش]

شهرك جدید نمك آبرود كه در دوازده كیلومتری غرب چالوس واقع شده قسمتی از اراضی منطقه را با وسعت تقریبی 650 هكتار در بر می گیرد . حد شمالی این اراضی را دریای خزر و حد جنوبی آن را ارتفاعات مدوبن ( از ارتفاعات سلسله جبال البرز ) تشكیل داده است . وجود پارك های جنگلی بنفشه و شمشاد در قسمت شمالی این مجموعه با وسعت تقریبی 200 هكتار مناظر بدیعی را در این قسمت از اراضی به وجود آورده است . ضمن آنكه در جنوب این اراضی دامنه كوه مدوبن به صورت جنگلی فشرده و با جاذبه های بصری فوق العاده واقع شده است [۱].

طرح اولیه شهرك به وسیله مهندسین مشاور داض ، چرخاب و هوارد همفری تهیه شده است . در گزارش هوارد همفری فرض بر این بوده است كه جاده چالوس – رامسر منطقه را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می كند كه بخش جنوبی جاده اختصاص به ویلاسازی داشته و بخش شمالی آن هتل هایت و قسمت پیشنهادی مارینا و تأسیسات مربوطه و مجتمع آپارتمانی را شامل می شد .

احداث این شهرك دو هدف عمده را مد نظر دارد :

 • ایجاد یك شهر اقامتگاهی – تفرجگاهی برای جذب جمعیت غیر ساكن شهرستانهای نوشهر و چالوس
 • جذب سر ریز جمعیت شهرهای چالوس و نوشهر

با توجه به موارد فوق احداث شهرك نمك آبرود تصویب شد و در تاریخ 7/10/62 مصوبه مذكور توسط وزارت مسكن و شهرسازی ابلاغ گردید . صدور پروانه احداث شهرك نمك آبرود در سال 1366 با استناد به همین مصوبه انجام گرفته است . محدوده اراضی طرح با استناد به اسناد موجود كه با مندرجات پروانه صادره نیز هماهنگ است ، در نقشه شماره 1-1 نشان داده شده است .

از نظر جمعیت پیش بینی شده برای شهرك ، مهندسین مشاور چرخاب با استفاده از گزارش مهندسین مشاور داض تعداد كل جمعیت واحدهای مسكونی (ویلاها آپارتمان ها) و هتل و متل را جمعاً 20000 نفر برآورد نموده است در حالی كه درگزارش هوافرد همفری تعداد جمعیت 23350 نفر برآورد شده است . در طرح تجدید نظر شده توسط مهندسین مشاور طرح و بنا تعداد جمعیت 46500نفر و یا حدود 50000 نفر پیش بینی شده است كه بیش از دو برابر ارقام قبلی است . در طرح هوافرد همفری برای شهرك نمك آبرود اكثر خانه ها مخصوص تعطیلات (hoilday homes) تصور شده اند لذا تعداد جمعیت در طول سال متغیر فرض شده است .

در سال 1364 برای بخشی از محدوده اراضی نمك آبرود طرح توسعه تهیه گردیده است . این طرح بر اساس ساختار شبكه اصلی خیابان های موجود شكل گرفته است كه متشكل از یك حلقه اصلی و خیابان های ارتباطی فرعی است . حلقه اصلی به قطعات مسكونی پیوند می خورد . این حلقه در گوشه جنوب شرقی قطع شده است و جهت تكمیل راه های ارتباطی یك بلوار جنوبی شمالی- جنوبی در مركز شهرك به عنوان مركز محور مجهز شهری با عرض متوسط 300 متر جهت ارائه خدمات مورد نیاز در مقیاس ناحیه و با نظور نمودن جمعیت سربار ناشی از بازدیدكنندگان پیش بینی شده است كه حدود 53 هكتار وسعت دارد . این بلوار به محله های مسكونی پنجگانه شهرك كه در دو نوار غربی و شرقی در طرفین ناحیه مركزی قرار گرفته اند ، سرویس می دهد .

مناطق مسكونی شهرك یعنی محله های پنجگانه یاد شده دارای مساحتی بالغ بر 230 هكتار می باشد . محله شمار چهار در جنوب محله شماره یك قرار دارد . محله پنج نیز در گوشه جنوب شرقی و در منتهی الیه جنوبی شهرك قرار گرفته است . محله های یاد شده هر كدام دارای یك مركز محله هستند كه خدمات مركز محله ای در این مراكز پیش بینی شده است . این مراكز به نحوی طراحی گردیده تا ارتباط مستقیم سواره با مركز شهرك برقرار باشد .

در جنوبی ترین خد مركز خدمات شهری و در طرفین این نوار در منتهی الیه جنوب شهرك دو ناحیه در مجاورت محله های شماره 4و 5 جهت منطقه مسكونی توریستی ( در مجاورت محله 5) و دومی (در مجاورت محله 4) ناحیه ای (به عنوان محله شماره 6) با مشخصات تراكم ویژه (900 نفر در هكتار) با خصوصیات بلوك های مسكونی 4 تا 8 طبقه پیش بینی شده است . در شمالی ترین قسمت شهرك نواحی مجاور محله های 2و1 منطقه وسیعی (حدود 95 هكتار ) جهت مراكز تفریحی – ورزشی در شمال غربی و هتل و متعلقات توریستی در شمال شرقی در نظر گرفته شده است .

امكانات تفریحی و گردشگری[ویرایش]

بازارچه محلی[ویرایش]

شامل انواع غرفه های صنایع دستی و سوغات کیف و کفش ، لوازم آرایش و بهداشتی، اسباب بازی و ...

باشگاه تیراندازی[ویرایش]

 • تاریخچه تیر اندازی به اهداف پروازی

یکی از جاذبه های توریستی شهرک نمک آبرود باشگاه تیر اندازی است. این باشگاه که دومین باشگاه تیر اندازی کشور است با نام باشگاه تیر اندازی تراپ و اسکیت نمک آبرود در زمینی به متراژ ۲۴ هزار متر مربع و قابل توسعه تا ۵۰ هزار متر مربع برای سایر رشته های تیراندازی و با تجهیزاتی كامل بنا نمود و در بهمن ماه ۱۳۸۰ به صورت رسمی و با حضور مسئولین كشوری و محلی افتتاح گردید . در حال حاضر این باشگاه در تمامی ایام سال قابل استفاده برای گردشگران و همچنین مردم منطقه می باشد.

 • امكانات باشگاه تیراندازی نمك آبرود
میدان تراپ آموزشی و تفریحی
میدان تیر و كمان با استانداردهای بین المللی
كافی شاپ مجهز به معماری روز و محوطه بسیار زیبا و سرسبز انباشته از درختان انبوه
پاركینگ
استفاده از تفنگ شخصی
سایر سرویسهای خدماتی
برگزاری مسابقات تیراندازی (شهری , استانی , كشوری)

تفرجگاه ساحلی[ویرایش]

در حاشیه شمالی شهرک توریستی نمک آبرود و در شمال جاده چالوس - تنکابن منطقه بصورت انبوه و پوشیده از درختان شمشاد جهت استفاده گردشگران و مسافرین وجود دارد. تفرجگاه با داشتن ساحلی آرام و زیبا و امکانات متنوع خاطره خوشی را در ذهن مسافران بجای خواهد گذاشت.

 • امکانات تفرجگاه:
احداث دو طرح شنا مخصوص آقایان و خانمها هر یك ۴۰ چتر (سایبان) بعلاوه بوفه ، دوش آب و سرویسهای بهداشتی اسكله قایقرانی پدالو و موتوری به مساخت ۰۶ متر مربع بعلاوه بوفه
چایخانه سنتی به مساحت ۱۰۰ متر مربع
آلاچیق جهت اقامت مسافرین ۳۰ عدد
رستوران به مساحت ۲۰۰ متر مربع
سوئیت های كوچك سبك ۱۰ عدد
كمپیگ و چادر ۵۰ عدد
مرداب ماهیگیری

ضمناً ساحل شنا دارای نجات غریق ، نگهبان و فروشگاه های عرضه كالا و خدمات و جنگل تجهیز شده می باشد و در ایام تابستان اجرای موسیقی زنده جزء برنامه های تفریحی می باشد .

تله كابین نمك آبرود - خط یک[ویرایش]

یكی از بخشهای مهم توریستی نمك آبرود تله كابین است. این تله كابین كه در جنوب شرقی شهرك نمك آبرود واقع شده , امكان صعود به بالای قله زیبای مدوبن را فراهمlمی‌كند قله كوه مدوبن , با داشتن امكانات پذیرایی مسافرین و همچنین اختلاف دمای حدود ۱۰ درجه سانتیگراد نسبت به پای كوه در ماههای گرم سال فضای دلنشین و خاطره انگیزی را برای گردشگران خواهد داشت . تله كابین نمك آبرود دارای ۴۲ كابین ۴ نفره می باشد كه با سرعت ۳ متر بر ثانیه مسیر ۲۱۰۰ متری را كمتر از ۱۲ دقیقه طی می كند , ارتفاع دكل تله كابین بین ۴ الی ۴۹ متر متغییر است. متوسط جابجایی مسافرین در طول سال با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی منطقه و همچنین ایام تعطیل سال متفاوت بوده بطوریكه در ایام غیر تعطیل بین ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ (نفر در روز) و در ایام تعطیل بین ۲۵۰۰ الی ۳۵۰۰ (نفر در روز) متغیر است.

 • ساعات كار

شروع كار تله كابین با توجه به حجم مسافران از ساعت ۸ الی ۲۳ ادامه می یابد كه در قبال فروش بلیط به ازای هر نفر ۸۰۰۰۰ ریال و محاسبه تقریبی هر ساعت ۳۰۰ نفر , امكان اتمام بلیط در روزهای تعطیل سال به لحاط حجم زیاد مسافران تا قبل از ظهر وجود دارد.

 • ویژگیها

تله كابین نمك آبرود در نوع خود در بین شركتهای دیگر داخلی و خارجی به لحاظ نگهداری و سرویس دهی موجود مورد توجه قرار گرفته بطوریكه امنیت مسافران در اولویت كار قرار داده است.خط تله كابین جهت امنیت بیشتر هر روز بازبینی شده و کلیه تعمیرات و یا تعویض قطعات بصورت روزانه و یا سالانه (تعویض چرخهای دکل , لاستیکهای دکل , بلبرینگها و ... ) انجام می شود. لازم به ذکر است که تا کنون هیچگونه حادثه ای در تله کابین اتفاق نیفتاده است و در صورت قطع برق , یک دستگاه ژنراتور و یک موتور برق اضطراری عملیات تخلیه خط را انجام می دهد. كلیه سیستمها بطور اتوماتیك نواقص و اشكالات سیستم را ردیابی و آن را به اطلاع كارشناس مربوطه می رسانند و از این رو تله كابین دارای امنیت كامل است . اگر هنگام انتقال مسافر قرقره كابین از روی كابل خارج شود توسط سیستم بطور خودكار كابین می ایستد و هشدار به متصدی سیستم داده خواهد شد.

تله کابین نمک آبرود - خط دوم[ویرایش]

طول این خط 1700 متـر و سـرعت دستـگاه6 m/s که با زمان 5 دقیقه درهرساعت 1000نفـر از گردشگران را به قله بکر و دست نخورده دیوحمام منتقل میکند.قله دیوحمام با غارهای طبیعی در ارتفـاع 700 متـراز سطـح دریا و با چشم اندازی بی نظیر عـلاوه بر برخـورداری از امکانات رفاهی و بهـداشتی مناسب ، محیطـی دل انگیز و به یادمـاندنی را بـرای گردشـگران فراهم می آورد . این خط با 35 دستگاه کابین فایبرگلاس 6 نفره توانایی حمل روزانه 8000 گردشگر را داراست .

رستوران و آبشار نمك آبرود[ویرایش]

 • رستوران آبشار ترنگ:

این رستوران در فضایی زیبا با چشم اندازی بدیع ازجنگل و دریا در سه طبقه با استفاده از فن آوری جدید سازه ای و طراحی نوین داخلی با گنجـایش همـزمان 500 نفر مشـرف به سایت نمـک آبرود آمـاده پذیـرایی از گردشگران می باشد.

از دیگر رستوران ها مجموعه میتوان از رستورانهای شاله ، میزبان ، رستوران روباز قله دیو حمام ، قله مدوبن ، تفرجگاه و ... را نام برد.

سورتمه سواری نمك آبرود[ویرایش]

شرایط و موقعیت ممتاز جغرافیایی و طبیعی و همچنین وجود امكانات تفریحی و رفـاهی بی نظیر مانند تله كابین در نمـك آبرود زمینه منـاسبی را بـرای جـذب مسافرین كه برای گذراندن اوقـات فراغت خود به سمت شمـال كشـور مسـافرت می نمایند فراهم نموده بطوریكه این مجموعه هرساله پذیرای بیش از2میلیون نفر از گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

شهر بازی[ویرایش]

در حال حاضر مطالعات جهت احداث و مذاكرات جهت خرید تجهیزات مدرن ترین شهربازی در سطح كشور انجام شده و با آماده سازی زمین و عقد قرارداد خرید تجهیزات شهربازی امید می‌رود كه بزودی شاهد افتتاح این شهربازی باشیم. شهربازی كنونی شركت در حال حاضر با داشت امكانات مختلف برای عموم قابل استفاده می باشد.

مجموعه پروازی[ویرایش]

تحقق آرزوی پرواز در آسمان خیلی بعید نیست.ضلـع شمالی شهـرک (درب کیـاکلا) مجموعه ای مجهز به امـکانات ویژه پروازی و کادری مجرب را دارا میباشد. هواپیماهای گلایدر و پاراگلایدر، بالگرد ، چتر ، کایت و ... شما را بر فراز طبیعت آرام و با شکوه نمک آبرود به پرواز در خواهد آورد.

نمایشگاه حیوانات[ویرایش]

نخستین مرکز پرورش و تکثیر نمایشگاه و فروشگاه پرندگان زینتی حیوانات دست آموز اهلی
پانسیون و نگهداری انواع حیوانات خانگی
مشاوره در امور تغذیه دام و طیور و حیوانات خانگی
جیره نویسی صنعتی دام و طیور
خرید و فروش انواع حیوانات اهلی و پرندگان زینتی و صدور شناسنامه


پیست دوچرخه سواری[ویرایش]

جنب میدان اصلی شهرک در محله 2و4 پیست مجزای بانوان و آقایان دروسعت 4 کیلومترمربع و با بهره گیری از خـدمات اختصـاصی چون : کافی شاپ ، پارکینگ و ... محیطی است مفرح و جذاب برای نسل جوان.

پینت بال[ویرایش]

روبروی باشگاه تیراندازی یکی ازمحدود زمینهایپینت بال واقع شده است که برای شما امکان یک بازی سرگرم کننده شامل تعقیب و گریزمسلحانه در محیطی واقعی را فراهم می آورد.

طبیعت و محیط زیست نمك آبرود[ویرایش]

پوشش گیاهی و جانوری[ویرایش]

جنگلهای مازندران یكی از منابع مهم ثروت كشور به حساب می آیند، این جنگلها در اعتدال هوا و تنظیم رودها نقش داشته و از لحاظ صنعتی نیز بسیار حایز اهمیت اند. مساحت جنگلهای مازندران حدود 1،544،000 هكتار برآورد شده، كه این جنگلها غالباً از درختان پهن برگ تشكیل یافته و از سایر جنگلهای ایران كاملاً متمایز است. عواملی چون دریای خزر و كوهستان البرز سبب شده اند كه در دامنه شمالی این رشته كوه ها پوشش گیاهی انبوهی پدید آید، بطوریكه در بعضی از نواحی دست انسان بدان نرسیده است. این پوشش گیاهی در آب و هوای استان مازندران نقش بسیار مهمی دارد. در ارتفاعات بیش از 2500 متر از سطح دریا به علت سرمای زیاد جنگل وجود ندارد. جنگلهای مرطوب دامنه های شمالی البرز در مشرق به جنگلهای مینودشت و گلستان متصل می شود.

در این منطقه به علت دوری از دریای خزر و كاهش رطوبت، نوع درختان و سیمای جنگلی تغییر می كند. از جنگلهای مازندران استفاده های زیادی می كنند كه از جمله در صنایع كاغذسازی، درودگری، و نجاری، تهیه سوخت و ذغال و غیره می باشد.

 • انواع درختان جنگلی

در جنگلهای این استان انواع درختان جنگلی یافت می شود كه اهم آنها عبارتند از:

بلند مازو و ممرز (در ارتفاعات میان بند) – آزاد (در ارتفاعات متوسط) – انجیلی (در ارتفاعات خیلی كم) – توسكا (در دره های مرطوب و كناره های جویبارها) – شمشاد كه درختان آن همیشه سبزند (در میان بند) – افرا، نمرا، نارون (ملج یا اوجا) – زبان گنجشك (ون) – شاه بلوط و راش... (جنگلهای راش دارای اهمیت اقتصادی ویژه ای هستند).

شرایط اقلیمی منطقه[ویرایش]

به طور كلی جلگه مازندران در شمال ایران دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است، كه معروف به آب و هوای معتدل خزری است. عوامل مؤثر در آب و هوای این استان عبارتند از: وجود كوه های البرز، جهت قرار گرفتن آنها، ارتفع مكان، نزدیكی به دریا، پوشش گیاهی، بادهای محلی، عرض جغرافیایی و پیش آمدن توده هوای شمالی و غربی، كه در بین عوامل فوق نقش كوه ها و دریای خزر و بادها بیش از سایر عوامل است.

به طور كلی دو جریان هوا در این منطقه تأثیر می‌گذارد:

جریان اول، هوائی كه از شمال و شمال شرقی از سیبری به طرف مازندران می‌آید و این توده در زمستان باعث سردی هوا و ریزش برف و باران شده و در تابستان بندرت مزیده و سبب خنكی هوا می‌گردد.
جریان دوم، بادهای غربی كه از طرف اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه وزیده، كه در زمستان باعث ریزش باران شده و در تابستان بر رطوبت هوا می‌افزاید و همچنین باعث شرجی شدن آن می‌گردد.

البته بادهای محلی معروفی نیز از جمله باد سورتوك (sortock) ( از سیبری در زمستان ) باد خوش آباد دره نور، (اوزروا) گیل وا، باد سام به این استان می‌وزند. با توجه به عوامل مختلفی كه در آب و هوای این استان اثر دارند، سه نوع آی و هوا در این منطقه وجود دارد كه عبارتند از: معتدل جلگه ای، كوهستانی (معتدل سرد)

 • آب و هوای معتدل جلگه ای

جلگه های مركزی و غربی مازندران دارای این نوع آب و هوا هستند. در این مناطق به علت نزدیكی به دریا و رطوبت زیاد، ریزش باران فراوان حدود 1200 تا 1300 میلیمتر می‌باشد. وجود رطوبت، اثر آلودگی مداوم هوا و محصور بودن بین كوه و دریا، دمای هوا را معتدل نموده كه اختلاف حداكثر و حداقل دما بسیار كم می‌باشد.

 • آب و هوای كوهستانی

این آب و هوا بر دامنه های شمالی و نواحی مرتفع البرز مسلط می‌باشد كه در ارتفاعات بسیار بلند از نوع كوهستانی سرد است، و در سایر نقاط از نوع معتدل كوهستانی بوده، به علت فاصله از دریا نسبت به ناحیه جلگه ای رطوبت كمتری داشته و در نتیجه میزان بارندگی آنهم كمتر است ولی به لحاظ افزایش ارتفاع، میزان دما كاهش یافته و در نتیجه بخش عمده ای از ریزشهای جوی به صورت برف می‌باشد و زمستانهای ناحیه كوهستانی بسیار سرد همراه با یخبندان بوده و تابستان هوای معتدلی دارد كه سبب ییلاق ( مهاجرت تابستانی ) می‌شود.

 • آب و هوای نیمه بیابانی

این نوع آب و هوا بر قسمتی از جلگه گرگان ( شمال گرگان رود تا مرز شوروی سابق ) مسلط می‌باشد و علل ایجاد آن دوری از دریا، كاهش ارتفاعات البرز شرقی، مجاورت با صحرای تركمنستان شوروی سابق در سمال این نطقه است. بارندگی در این منطقه نسبت به استان مازندران كمتر می‌باشد تا جائیكه در نواحی گنبد كاووس به حدود 500 میلی متر می‌رسد و كاهش رطوبت باعث افزایش دامنه گرما می‌شود به طوریكه در تابستان نسبت به سایر نقاط استان، دمای بیشتری دارد و در زمستان نیز تعداد روزهای یخبندان بیشتر است.


مرجع[ویرایش]

 1. پایگاه اینترنتی رسمی شهر توریستی نمک آبرود

پیوند به بیرون[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]